rozwoj-poznawczy-i-motorycznyDowiedz się, co Twoje sześciomiesięczne dziecko potrafi zrobić dzięki lepszej koordynacji ruchowej i większej sile.

 

 

Dzięki zwiększonej sile Twoje dziecko może próbować obracać się z pleców na brzuszek i z brzuszka na plecy oraz siadać z pomocą lub bez, np. podtrzymując się przez pewien czas rączkami na podłodze. Samodzielne siadanie może jednak zajmować trochę czasu, z uwagi na trudność w koordynacji ruchów oraz potrzebną siłę, aby dziecko nauczyło się, jak przejść od leżenia do siadania. Kolejnym krokiem jest wierzganie nóżkami w celu wykonywania obrotów na podłodze. Większość dzieci nie potrafi przejść do pozycji siadzenia do ukończenia 7 lub 8 miesiąca, a niektóre nawet całkowicie pomijają ten kamień milowy i przechodzą od razu do raczkowania (w takiej lub innej formie). Wykorzystuj lepszą kontrolę ruchów oraz siłę u Twojego dziecka, sadzając je bez podparcia. Obłóż malucha poduszkami, aby zapewnić mu wsparcie i bezpieczeństwo i uważnie obserwuj go, aby zapobiec upadkom. 

Dlaczego żywienie jest ważne? 

Prawidłowe żywienie jest nieodzowne dla rozwoju dziecka i procesu uczenia. Zadbaj o to, aby dieta Twojego dziecka spełniała jego rosnące potrzeby w zakresie wzrostu i rozwoju. 

Enfamil Premium 2, mleko następne, jest odpowiedni dla niemowląt w wieku od 6. do 12. miesiąca życia, jako element zróżnicowanej diety. Zawiera specjalną mieszankę DHA, żelaza, wapnia, cynku i witamin, wspomagających prawidłowy wzrost i rozwój Twojego dziecka:
  • Enfamil Premium 2 to pierwsze mleko modyfikowane dla niemowląt z poziomem 0,3% DHA (Omega 3), który wspomaga prawidłowy rozwój wzroku Twojego dziecka do 12 miesiąca życia. Poziom ten został potwierdzony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jako poziom przyczyniający się do prawidłowego rozwoju wzroku u niemowląt
  • Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych
  • Wapń i witamina D są potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci
  • Cynk przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego

Ważna informacja: Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety dziecka powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem. Dobrze się zastanów, zanim podejmiesz decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią, może być ona trudna lub niemożliwa do odwrócenia. Wprowadzenie częściowego karmienia butelką może, z kolei, zredukować ilość Twojego pokarmu. Rozważ też korzyści finansowe związane z karmieniem piersią przed podjęciem zmiany sposobu karmienia swojego dziecka.

 

Referencje:
  1. EP: Rozporządzenie Komisji (UE) nr 440/2011 z dnia 6 maja 2011 r
  2. DHA: Do uzyskania tego efektu potrzebne jest 100 mg DHA dziennie
  3. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 957/2010 z 22.10.2010 r
  4. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 983/2009 z 21.10.2009 r
  5. EFSA 2014 0109_FR