rozwoj-poznawczy-i-motoryczny

Dowiedz się, na czym polega niezmienność obiektów i co to oznacza dla Twojego dziesięciomiesięcznego dziecka.

 

 

Na tym etapie Twoje dziecko może stać bez pomocy, nawet, jeżeli trwa to tylko kilka sekund. Pozwól dziecku trzymać się Twoich palców i podejmować próby chodzenia – przez cały czas je chwal i zachęcaj. Twoje dziecko może wykazywać lepsze zrozumienie niezmienności obiektów, co stanowi ważny intelektualny kamień milowy, który oznacza zdolność niemowlęcia do zapamiętywania widzianych już wcześniej przedmiotów i ludzi. Jeżeli na przykład przejdziesz do innego pokoju, Twoje dziecko może Cię szukać, ponieważ rozumie już, że nieobecne osoby nie przestają istnieć. W efekcie możesz zauważyć większe przywiązanie do mamy i taty na tym etapie. 

Stymuluj jego rozwój poznawczy i językowy poprzez zabawę w udawanie, na przykład bawiąc się w przyjęcie lub budując zamek z piasku. Często zdarza się, że dzieci wolą pudełko lub opakowanie, w którym znajdowała się zabawka, niż samą zabawkę. Zwykłe artykuły gospodarstwa domowego, takie jak pudełka, rondelki, łyżki i klucze stwarzają dziecku mnóstwo możliwości do dalszego rozwoju w tym zakresie. Maluch będzie także pracować nad naśladowaniem Twoich codziennych zachowań, takich jak rozmowa przez telefon komórkowy.

Dlaczego żywienie jest ważne? 

Żywienie na wczesnych etapach życia dziecka jest powiązane z jego efektywnością w późniejszych latach. Zadbaj o zabezpieczenie zdrowia i rozwoju poznawczego swojego dziecka, zapewniając mu zbilansowaną dietę złożoną ze zdrowych produktów.

Enfamil Premium 2, mleko następne, jest odpowiedni dla niemowląt w wieku od 6. do 12. miesiąca życia, jako element zróżnicowanej diety. Zawiera specjalną mieszankę DHA, żelaza, wapnia, cynku i witamin, wspomagających prawidłowy wzrost i rozwój Twojego dziecka:
  • Enfamil Premium 2 to pierwsze mleko modyfikowane dla niemowląt z poziomem 0,3% DHA (Omega 3), który wspomaga prawidłowy rozwój wzroku Twojego dziecka do 12 miesiąca życia. Poziom ten został potwierdzony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jako poziom przyczyniający się do prawidłowego rozwoju wzroku u niemowląt
  • Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych
  • Wapń i witamina D są potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci
  • Cynk przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego

Ważna informacja: Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety dziecka powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem. Dobrze się zastanów, zanim podejmiesz decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią, może być ona trudna lub niemożliwa do odwrócenia. Wprowadzenie częściowego karmienia butelką może, z kolei, zredukować ilość Twojego pokarmu. Rozważ też korzyści finansowe związane z karmieniem piersią przed podjęciem zmiany sposobu karmienia swojego dziecka.

 

Referencje:
  1. EP: Rozporządzenie Komisji (UE) nr 440/2011 z dnia 6 maja 2011 r
  2. DHA: Do uzyskania tego efektu potrzebne jest 100 mg DHA dziennie
  3. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 957/2010 z 22.10.2010 r
  4. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 983/2009 z 21.10.2009 r
  5. EFSA 2014 0109_FR