Jeśli zdecydujesz się na stosowanie mleka modyfikowanego dla niemowląt w połączeniu z karmieniem piersią, czas wybrać mleko modyfikowane dla niemowląt, odpowiednie dla jego potrzeb żywieniowych.

 

Jeżeli Twoje dziecko jest przyzwyczajone do wyłącznego karmienia piersią, może nie przyjąć od Ciebie butelki. Może to być idealny moment na przejęcie niektórych karmień maluszka przez tatę. Jeżeli wracasz do pracy, możesz zacząć wprowadzanie zmian stopniowo z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, aby zapewnić Wam wszystkim czas na oswojenie się z nową sytuacją karmienia piersią i butelką. 

Karmienie butelką - zaczynaj stopniowo

 • Wybierz odpowiedni czas. Na początku spróbuj nakarmić malucha butelką gdy jest zadowolony i zrelaksowany. Czas, kiedy dziecko jest bardzo głodne nie jest najlepszy. Pierwszą butelkę z mlekiem powinien podać ktoś inny, na przykład tata lub babcia dziecka. Maluch kojarzy Ciebie z mlekiem z piersi i może odrzucać butelkę. Zacznij od podawania dziecku butelki z Twoim odciągniętym mlekiem podczas jednego karmienia dziennie, zazwyczaj tego, którym dziecko jest najmniej zainteresowane. Następnie zastąp drugie karmienie butelką i tak dalej. Gdy maluch przyzwyczai się do butelki, możesz zastąpić swoje mleko mlekiem modyfikowanym. Taka stopniowa zmiana karmienia maluszka pomoże Ci również w uniknięciu obrzęku piersi

 

Jak karmić niemowlę butelką?

Planujesz karmienie swoim mlekiem za pomocą butelki? Pamiętaj, aby odpowiednio wcześnie zacząć gromadzić nadmiar mleka. Żeby móc dłużej przechowywać odciągnięty pokarm warto zaopatrzyć się w pojemniki lub woreczki do zamrażania pokarmu. Pamiętaj zawsze o zachowaniu prawidłowej higieny i dokładnym oznaczeniu daty pobrania pokarmu.  
Dobór odpowiedniej butelki i smoczka jest równie ważny. Jeżeli mleko będzie wypływało zbyt szybko, może doprowadzić do zachłystywania się dziecka, a w konsekwencji do nasilających się problemów trawiennych u maluszka.  
Picie z butelki powinno przebiegać podobnie do ssania piersi. Warto więc poszukać smoczka przy którego ssaniu dziecko będzie musiało się odpowiednio natrudzić. Jeśli picie z butelki będzie dla Twojego dziecka zbyt łatwe, może się ono zniechęcić do karmienia piersią. 
Karmienie butelką powinno jak najbardziej przypominać karmienie piersią - ważny jest wiec bliski kontakt z Mamą czy inną osobą karmiącą dziecko. Po zakończonym karmieniu dziecku powinno się odbić. Dlatego tak samo jak po karmieniu piersią unieś dziecko do pozycji pionowej i przytul, pamiętając o podtrzymaniu główki i nienaciskaniu brzuszka. Pamiętaj również, że dziecko potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. 
 

W jaki sposób rozpocząć karmienie mieszane?

 • Wprowadź najpierw butelkę ze swoim mlekiem, aby zmiana była stopniowa. Daj dziecku czas na przyzwyczajenie się do butelki ze znajomym smakiem, zanim wprowadzisz mleko modyfikowane
 • Posmarowanie smoczka odrobiną mleka z piersi to kolejny sposób na zachęcenie dziecka do zaakceptowania butelki. Gdy maluch poczuje smak mleka mamy, może zacząć ssać, aby wypić więcej

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Mleko modyfikowane dla niemowląt zostało specjalnie dostosowane do potrzeb żywieniowych niemowląt. Dostarcza odpowiednich ilości składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcze, cenne kwasy tłuszczowe oraz właściwe ilości substancji mineralnych i witamin. Mleko początkowe jest odpowiednie dla niemowlęcia począwszy od urodzenia do 6 miesiąca życia i może stanowić jedyne źródło pożywienia. Mleko następne przeznaczone jest dla niemowląt w wieku 6-12 miesięcy, jako element zróżnicowanej diety. Mleko modyfikowane dla niemowląt, niezależnie od marki, podlega określonym regulacjom europejskim jak i lokalnym. Niektóre produkty są przeznaczone dla dzieci o specjalnych potrzebach żywieniowych, np. cierpiących na zaparcia, alergię, ulewanie, kolki itp. Należy do nich np. mleko modyfikowane bez laktozy. Produkty te nazywane są dietetycznymi środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia medycznego. W razie pytań dotyczących mleka modyfikowanego dla Twojego dziecka: jego składu, doboru mleka odpowiedniego do wieku malucha, czy jego ewentualnych nietolerancji pokarmowych, zwróć się do swojego lekarza pediatry.

Mleko modyfikowane - skład

Możesz polegać na specjalistycznej wiedzy firmy Mead Johnson w dziedzinie żywienia.

Firma Mead Johnson stworzyła mleka modyfikowane Enfamil dla niemowląt, ze specjalną mieszanką składników odżywczych. Mleka te zawierają ważne składniki, takie jak DHA (kwas dokozaheksaenowy, kwas tłuszczowy z rodziny Omega 3), obecny w mleku mamy, a zatem będący naturalnym elementem diety Twojego maleństwa, czy kwas α-linolenowy. Składniki te wspomagają odpowiedni rozwoju wzroku, mózgu i tkanek nerwowych dziecka (zalecane spożycie kwasu α-linolenowego to 2 g dziennie, a linolowego 10 g dziennie).Enfamil Premium 2, mleko następne, jest odpowiedni dla niemowląt w wieku od 6. do 12. miesiąca życia, jako element zróżnicowanej diety. Zawiera specjalną mieszankę składników odżywczych, takich jak DHA, żelazo, wapń, cynk i witaminy, wspomagających prawidłowy wzrost i rozwój kości Twojego dziecka.

 • Enfamil Premium 2 to pierwsze mleko modyfikowane dla niemowląt z poziomem 0,3% DHA (Omega 3), który wspomaga prawidłowy rozwój wzroku Twojego dziecka do 12 miesiąca życia. Poziom ten został potwierdzony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), jako poziom przyczyniający się do prawidłowego rozwoju wzroku u niemowląt
 • Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych
 • Wapń i witamina D są potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci
 • Cynk przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego

 

Karmienie mieszane - zasady

Zmiana dotychczasowego sposobu karmienia wymaga czasu i powinna być wprowadzana stopniowo. Jeżeli nie jest to konieczne, nie zmieniaj rodzaju mleka modyfikowanego. Pamiętaj jednak, aby dostosowywać je do wieku dziecka. Pamiętaj również o odpowiednim dobraniu smoczka, aby karmienie z butelki było dla dziecka porównywalne z karmieniem piersią. Dzięki temu unikniesz zniechęcenia się Twojego dziecka do ssania piersi.

W trakcie wprowadzania karmienia mieszanego obserwuj swoje dziecko. Gdy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak np. biegunka, ból brzuszka, kolki i płacz czy wysypka itp., natychmiast powiadom o tym fakcie lekarza.

 

Ważna informacja: Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety dziecka powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem. Dobrze się zastanów, zanim podejmiesz decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią, może być ona trudna lub niemożliwa do odwrócenia. Wprowadzenie częściowego karmienia butelką może, z kolei, zredukować ilość Twojego pokarmu. Rozważ też korzyści finansowe związane z karmieniem piersią przed podjęciem zmiany sposobu karmienia swojego dziecka.

 

Referencje
 • Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej: DYREKTYWA KOMISJI 2006/141/WE z dnia 22 grudnia 2006 r
 • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 440/2011 z dnia 6 maja 2011 r
 • DHA: Do uzyskania tego efektu potrzebne jest 100 mg DHA dziennie
 • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 957/2010 z 22.10.2010 r
 • Rozporządzenie Komisji (WE) nr 983/2009 z 21.10.2009 r
 • EFSA 2014 0109_FR