Badania ultrasonograficzne mogą być bardzo ekscytujące – po raz pierwszy zobaczysz swoje dziecko i będziesz mogła sprawdzić, jak się rozwija. Być może nawet będziesz mogła dostać wydrukowane zdjęcia na pamiątkę. Zasadniczym celem badań USG jest jednak oszacowanie terminu porodu i sprawdzenie, czy
nie występują ewentualne problemy lub komplikacje.

Jakie badania są zalecane?

Zazwyczaj zaleca się co najmniej trzy badania w czasie ciąży. W zależności od wyników badania i Twojego stanu zdrowia lekarz może zaproponować więcej niż trzy badania USG lub wykonanie dodatkowych badań.

11-14 tydzień: badanie w celu ustalenia terminu porodu oraz wykrycia ewentualnych wad

To badanie jest wykonywane w celu oszacowania terminu narodzin Twojego dziecka i sprawdzenia jego rozwoju. Badanie wykryje również, czy jest to ciąża mnoga. Badanie powinno trwać około 20 minut. Lekarz może również zaproponować dodatkowo zbadanie przezierności karkowej podczas tej samej wizyty, aby ocenić ryzyko wystąpienia możliwych wad genetycznych.

18-22 tydzień: badanie na półmetku ciąży w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości

To badanie jest wykonywane w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości fizycznych, aby sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Sprawdzane są określone cechy układu kostnego, serca, mózgu, kręgosłupa, twarzy, nerek i jamy brzusznej, na przykład pod kątem rozszczepu kręgosłupa i rozszczepienia wargi czy podniebienia. Poważne problemy zdarzają się bardzo rzadko – zazwyczaj badanie wykazuje prawidłowy rozwój dziecka. Na badanie powinnaś zarezerwować sobie około 30 minut, ale może potrwać dłużej, jeżeli Twoje dziecko dużo się rusza lub znajduje się w trudnym ułożeniu.

Jeżeli chcesz w trakcie tego badania być może będziesz mogła dowiedzieć się, czy urodzisz chłopca czy dziewczynkę.

28-32 tydzień: badanie dla oceny rozwoju i położenia płodu

Podczas tego badania lekarz sprawdzi, jaką pozycję przyjęło dziecko, ale do czasu porodu może to jeszcze oczywiście ulec zmianie. Dodatkowo lekarz sprawdzi również ilość płynu owodniowego, położenie łożyska oraz stan szyjki macicy.

Jak dokładnie przebiega badanie?

Po przybyciu na badanie zostaniesz poproszona o położenie się w pokoju z przyciemnionym oświetleniem i o odsłonięcie brzucha. Wykwalifikowany specjalista, lekarz specjalizujący się w USG nałoży żel na Twój brzuch, a następnie będzie przesuwać po nim niewielką ręczną głowicę. Ta głowica wysyła obraz Twojego dziecka do monitora.

Wykwalifikowany specjalista, zazwyczaj lekarz specjalizujący się w USG, nałoży żel na Twój brzuch, a następnie będzie przesuwać po nim niewielką ręczną głowicę. Ta głowica wysyła obraz Twojego dziecka do monitora.

Badanie nie jest bolesne ani dla Ciebie, ani dla dziecka, ale możesz czuć lekki ucisk przy przesuwaniu głowicy w celu uzyskania najlepszego widoku.

Wyniki badania otrzymasz podczas tej samej wizyty. W niektórych gabinetach możliwe jest otrzymanie kopii badania, którą możesz zabrać do domu na pamiątkę.

Jesteśmy tu dla Ciebie, aby pomagać Ci na każdym etapie

Aby zapewnić Ci wsparcie w Twojej niesamowitej podróży w roli mamy, stworzyliśmy serię poradników opisujących ważne tematy dotyczące okresu ciąży oraz wychowywania maluszka. Poradniki zawierają przydatne informacje i pomocne wskazówki. Są dostępne do pobrania i wydrukowania, dzięki czemu możesz zawsze mieć je pod ręką, gdziekolwiek będziesz. Aby uzyskać dostęp do tych fantastycznych materiałów, wystarczy założyć konto w Klubie Enfamama, a następnie zalogować się przy użyciu nazwy użytkownika i hasła