Poznawanie świata dorosłych przez dziecko w wieku 19 miesięcyPoznaj kamienie milowe w rozwoju dziecka w wieku 19 miesięcy.

 

 

 

Prawdopodobnie nadal rozumiesz mniej niż połowę z tego, co mówi Twoje dziecko, jednak ono zaczyna rozumieć większość słów, których używasz w jego towarzystwie. Jego słownictwo gwałtownie się rozszerza. Maluch może już umieć składać słowa w pary, na przykład „ja jem“ lub „ty chodź“. 

Aby zredukować kłótnie, gdy Twoje dziecko walczy o niezależność, traktuj go tak, jak sama chciałabyś być traktowana przez innych dorosłych. Proponuj kompromis zamiast wydawać polecenia. Zamiast mówić: „nie możesz teraz pobawić się farbami“, możesz powiedzieć: „teraz możemy przeczytać książeczkę, a malować będziesz później“. Zamiast: „musisz posprzątać swoje zabawki przed obiadem“, możesz zorganizować zabawę: „ja pozbieram puzzle, a ty pozbierasz klocki“. 

Jakkolwiek Twoje dziecko jest nadal skoncentrowane na „ja, ja, ja!“, możesz zacząć kłaść fundamenty nauki bycia dobrym przyjacielem. Możesz nauczyć swoje dziecko, jak się dzielić i współpracować, oraz jak rozwiązywać spory za pomocą słów zamiast fizycznej agresji. Oczywiście maluch będzie obserwować Ciebie, aby podpatrywać, czego oczekuje się w świecie dorosłych – pamiętaj więc, aby postępować zgodnie z tym, co mówisz! 

Dlaczego żywienie jest ważne?

Zdrowe żywienie jest ważne, ponieważ dostarcza energię i substancje odżywcze potrzebne dla wzrostu i rozwoju. Twoje dziecko będzie codziennie korzystać ze zróżnicowanych, pełnowartościowych potraw w trakcie rozwoju jego umiejętności poznawczych, językowych i społecznych.

Mleko modyfikowane dla dzieci Enfamil Premium 3, jest odpowiedni dla dzieci powyżej 1. roku życia, jako element zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Enfamil Premium 3 zawiera Triple Nutrition System ze specjalną mieszanką składników odżywczych takich jak kwas Omega 3 i 6, wapń, żelazo, cynk i witaminy, wspomagających prawidłowy wzrost i rozwój Twojego dziecka. 
  • Kwasy Omega 3 (alfa-linolenowy) jest ważny dla rozwoju mózgu i tkanek nerwowych (zalecane spożycie to 2 g dziennie)
  • Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych u dzieci
  • Wapń potrzebny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci
  • Cynk niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego

 

Referencje:
  1. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 957/2010 z 22.10.2010 r
  2. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 983/2009 z 21.10.2009 r
  3. EFSA 2014 0109_FR