Cały proces porodu dzieli się na cztery główne, opisane poniżej etapy. Istnieje więc ogólny, przewidywalny schemat, ale pamiętaj, że w rzeczywistości każda mama jest inna i każdy poród jest inny. Zazwyczaj oznaką rozpoczynającego się porodu jest skurcz mięśni macicy, zdarza się jednak, że w niektórych przypadkach kobiety nie odczuwają skurczy, a jedynie zauważają odejście wód płodowych. Innymi oznakami porodu są skurcze przepowiadające, które mogą się pojawić nawet na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu; pobolewanie w podbrzuszu, odejście czopu śluzowego czy lekkie plamienie.

I okres: rozwieranie się szyjki macicy (ok. kilkunastu godzin)

Pierwsza i najdłuższa część porodu nazywa się „fazą utajoną” lub „fazą bierną”. Skurcze zaczynają stopniowo rozwierać szyjkę macicy. Te skurcze będą nieregularne, w niektórych przypadkach mogą utrzymywać się przez wiele godzin (w przypadku pierwszego porodu mogą trwać nawet kilkanaście godzin). Do innych oznak rozpoczynającego się porodu należy odejście czopa śluzowego z szyjki macicy, odejście wód płodowych, ból kręgosłupa i i częstsze niż zazwyczaj korzystanie z toalety. Spokojny spacer w trakcie tej fazy może pomóc dziecku ustawić się we właściwym położeniu, a masaż lub ciepła kąpiel pomóc złagodzić ból.

Gdy skurcze staną się silne i regularne, a rozwarcie szyjki macicy przekroczy 3 cm, rozpoczyna się „faza aktywna”. Jest to również moment, kiedy powinnaś udać się do szpitala. Pamiętaj jednak, jeśli cokolwiek Cię niepokoi, udaj się do szpitala najszybciej, jak to możliwe.

Czego możesz spodziewać się w trakcie porodu

Na oddziale położniczym położna wykona podstawowe badania, takie jak pomiar temperatury, tętna i ciśnienia. Zbada Twój brzuch, aby ustalić położenie dziecka i skontroluje stopień rozwarcia szyjki macicy.

Gdy szyjka osiągnie 7- 10 cm rozwarcia pojawiają się intensywne, częste, długie skurcze; możesz być wówczas bardziej zmęczona, zrezygnowana i czuć się bezsilna. Pierwsza faza porodu trwa zwykle kilkanaście godzin, ale wszystko zależy od wielu czynników, np. od tego czy kobieta rodzi po raz pierwszy lub czy miała podane znieczulenie. Pamiętaj o technice oddychania, której nauczyłaś się w szkole rodzenia.

Etap 2: poród (ok. kilku godzin)

Gdy tylko maluszek będzie mieć wystarczająco dużo miejsca, aby przejść przez szyjkę macicy, powinnaś przyjąć wygodną dla Ciebie pozycję do porodu. Położna będzie Ci podpowiadać, kiedy masz przeć w trakcie skurczów, aby pomóc dziecku przejść przez kanał rodny. Ta faza kończy się z chwilą narodzin dziecka. Gratulacje, udało się! To jeszcze nie koniec procesu porodu, ale cała reszta będzie bardzo łatwa.

Etap 3: wydalenie łożyska, czyli urodzenie popłodu (kilkanaście minut, ale czas ten może się wydłużyć do 2 godzin)

Ostatnim etapem porodu jest wydalenie łożyska. Łożysko oddzieli się od macicy, a Ty poczujesz ucisk i skurcze. Być może będziesz w stanie wypchnąć łożysko w sposób naturalny, a być może otrzymasz wsparcie w postaci zastrzyku.

Etap 4: obserwacja (2 godziny)

Ostatni etap porodu to obserwacja noworodka i świeżo upieczonej mamy.

Gratulacje dla Was! Ciesz się tym wspaniałym czasem pełnym wzruszenia i wzajemnej bliskości.

Jesteśmy tu dla Ciebie, aby pomagać Ci na każdym etapie

Aby zapewnić Ci wsparcie w Twojej niesamowitej podróży w roli mamy, stworzyliśmy serię poradników opisujących ważne tematy dotyczące okresu ciąży oraz wychowywania maluszka. Poradniki zawierają przydatne informacje i pomocne wskazówki. Są dostępne do pobrania i wydrukowania, dzięki czemu możesz zawsze mieć je pod ręką, gdziekolwiek będziesz. Aby uzyskać dostęp do tych fantastycznych materiałów, wystarczy założyć konto w Klubie Enfamama, a następnie zalogować się przy użyciu nazwy użytkownika i hasła.