Ręczne ściąganie pokarmu, a może laktator manualny lub elektryczny? Jaki laktator wybrać?

Niezależnie od metody, na jaką się zdecydujesz, pamiętaj, że odciąganie mleka wymaga rygorystycznego przestrzegania zasad higieny. Zwracaj uwagę na czystość wszystkich przedmiotów mających styczność z Twoim pokarmem.

 

 

Jak odciągać pokarm? Możesz zdecydować się na ręczne ściąganie pokarmu lub odciąganie mleka laktatorem. Wybór nie jest prosty, zwłaszcza gdy jest to Twoje pierwsze dziecko. Poniżej przedstawiamy metody poradzenia sobie z tym zadaniem.

Ręczne odciąganie pokarmu

Jak odciągać pokarm ręcznie? Zanim przystąpisz do odciągania mleka, dokładnie umyj ręce i paznokcie ciepłą wodą z mydłem i delikatnie rozmasuj piersi. Nie ma konieczności mycia piersi przed każdym odciąganiem pokarmu. Wystarczy zwykła dbałość o higienę całego ciała i codzienne mycie się pod bieżącą wodą.

 • Uchwyć pierś tuż za otoczką (ciemniejszą częścią piersi)
 • Naciśnij delikatnie, używając kciuka i pozostałych palców ułożonych w kształt litery C. Nie powinno to boleć (nie ściskaj bezpośrednio brodawki, ponieważ stanie się obolała i niezdolna do wydzielania pokarmu).
 • Zwolnij nacisk, a następnie powtórz czynność, tworząc określony rytm. Starać się nie przesuwać palcami po skórze. Najpierw pojawią się jedynie kropelki, ale próbuj dalej - zwiększy to ilość wydzielanego pokarmu. Przy odrobinie czasu i praktyki mleko zacznie wypływać swobodnie.
 • Gdy mleko przestanie wypływać, przesuń palce i spróbuj odciągać je z innej części piersi Powtórz czynności.
 • Gdy wypływ pokarmu zwolni tempa, zmień pierś. Zmieniaj piersi do momentu, w którym mleko będzie kapać bardzo powoli lub przestanie w ogóle wypływać.
 • Jeżeli mleko nie wypływa, spróbuj przesunąć palce lekko w stronę brodawki lub odsunąć je od niej. Możesz też lekko rozmasować pierś.
 • Trzymaj wysterylizowaną butelkę do karmienia lub pojemnik na mleko poniżej piersi, aby uchwycić wypływające mleko.

Znajdź laktator odpowiedni dla Ciebie

Jeżeli decydujesz się na odciąganie pokarmu laktatorem, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki laktator kupi? Możesz zdecydować się na model ręczny lub elektryczny.

Laktatory ręczne są tańsze od odciągaczy elektrycznych i ciszej pracują, ale odciąganie pokarmu w ten sposób wymaga czasu i może być męczące. Laktator elektryczny to droższa opcja, ale nie wymaga stosowania siły i możesz dzięki niemu odciągnąć mleko w krótszym czasie. Każdej kobiecie pasuje inny rodzaj - zasięgnij opinii lub sprawdź, czy możesz wypróbować laktator przed zakupem. Zawsze upewnij się, czy wszystkie elementy są czyste i wysterylizuj je przed użyciem.

Zasady higieny

Co zrobić, aby odciąganie pokarmu laktatorem było bezpieczne? Akcesoria i sprzęt do odciągania, przechowywania i podawania dziecku pokarmu należy po każdym stosowaniu rozłożyć na części i dokładnie umyć ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń lub – jeśli pozwala na to producent sprzętu – w zmywarce w temperaturze 60°C. Następnie, po dokładnym wypłukaniu, trzeba je także zdezynfekować, tzn. wyparzyć wrzątkiem lub w kuchence mikrofalowej (w torebce do wyparzania), zgodnie z regułami opisanymi poniżej.

Jeżeli dziecko urodziło się o czasie, to akcesoria i sprzęt do odciągania, przechowywania i podawania dziecku pokarmu należy dezynfekować:

 • W 1 miesiącu życia dziecka – przed każdym użyciem
 • W 2 miesiącu życia dziecka – raz dziennie
 • Od 3 miesiąca życia dziecka – 2 do 3 razy w tygodniu

 

Zachowanie zasad higieny i dezynfekcja sprzętu laktacyjnego jest niezmiernie istotne zarówno dla bezpieczeństwa Twojego dziecka, jak i dla Ciebie.

Referencje:
 • Wytyczne Ministra Zdrowia dotyczące higieny procesu odciągania, przechowywania i podawania dziecku pokarmu jego matki