W jaki sposób uczą się małe dzieci?Poznaj sposób funkcjonowania mózgu małego dziecka i dowiedz się, w jaki sposób dzieci zdobywają umiejętności fizyczne i poznawcze.

 

 

W jaki sposób uczą się małe dzieci?

Wzrost i rozwój mózgu Twojego dziecka odbywa się dynamicznie od momentu poczęcia. Dziecko gromadzi niewiarygodne ilości informacji, tworząc połączenia nerwowe w mózgu zwane synapsami. Mają one kluczowe znaczenie, ponieważ przesyłają impulsy do mózgu, dzięki czemu mózg może sterować funkcjami organizmu, procesem myślenia, uczuciami, nauką, pamięcią i mową. Codzienne doświadczenia tworzą tysiące synaps. Na przykład Twoje dziecko jest podekscytowanie oglądaniem nowej zabawki. W tym czasie jego komórki mózgowe szybko tworzą nowe synapsy. Mózg małego dziecka generuje znacznie więcej synaps, niż potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Synapsy, które są często używane, zostaną wzmocnione i utrzymane. Te, które nie są używane, w pewnym momencie znikną. Proste gesty, takie jak przytulanie i czytanie dziecku, wspomagają wzrost i wzmacnianie połączeń mózgowych.

Ważnym aspektem wczesnego rozwoju jest wzrost połączeń z neuronami w przedniej części mózgu, zwłaszcza w obszarze zwanym korą przedczołową. Połączenia te zaczynają narastać pod koniec pierwszego roku życia i rozwijają się do końca okresu dojrzewania. Kora czołowa bywa nazywana strefą naszych „funkcji wykonawczych“, ponieważ uczestniczy w wielu zachowaniach ukierunkowanych na dążenie do celu, takich jak organizowanie działań, planowanie, rozwiązywanie problemów i ocena naszych własnych zachowań. Małe dzieci wykazują pierwsze znaki funkcji wykonawczych, gdy powoli i ostrożnie próbują dopasować kawałki puzzli układanki.

Dziecko rozwija w tym samym czasie umiejętności fizyczne i poznawcze. Pamiętaj, że typowy rozwój małego dziecka obejmuje wiele aspektów i że wszystkie dzieci osiągają kamienie milowe w różnych momentach. 

Dlaczego żywienie jest ważne?

Zdrowe żywienie jest ważne, ponieważ dostarcza energię i substancje odżywcze potrzebne dla wzrostu i rozwoju. Twoje dziecko będzie codziennie korzystać ze zróżnicowanych, pełnowartościowych potraw w trakcie rozwoju jego umiejętności poznawczych, językowych i społecznych.

Mleko modyfikowane dla dzieci Enfamil Premium 4, jest odpowiedni dla dzieci powyżej 2. roku życia, jako element zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Enfamil Premium 4 zawiera Triple Nutrition System ze specjalną mieszanką składników odżywczych oraz błonnikiem i prebiotykami, wspomagających prawidłowy wzrost i rozwój Twojego dziecka. 

  • Kwasy Omega 3 (alfa-linolenowy) jest ważny dla rozwoju mózgu i tkanek nerwowych (zalecane spożycie to 2 g dziennie).
  • Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych u dzieci.
  • Wapń potrzebny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci.
  • Cynk niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

 

Referencje:
  1. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 957/2010 z 22.10.2010 r.
  2. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 983/2009 z 21.10.2009 r.
  3. EFSA 2014 0109_FR