komunikacja-i-rozwoj-spolecznyCoraz większa uwaga i potrzeba kontaktu – dowiedz się więcej o emocjonalnych i werbalnych reakcjach Twojego trzymiesięcznego dziecka.

 

Twoje dziecko osiągnęło nowy poziom koordynacji, samodzielności, zabawy, reakcji emocjonalnych i werbalnych. Staje się coraz bardziej uważne i towarzyskie. Maluch może okazywać szereg emocji, w tym fascynację i znudzenie. Potrafi samodzielnie tworzyć różne dźwięki z samogłosek, czyli gaworzyć, oraz może używać różnych dźwięków i gestów, jako „konwersacji“.

Zachęcaj dziecko do postępów poprzez interaktywną zabawę i rozmowę. Naśladuj dźwięki wydawane przez malucha i mów do niego przez cały dzień, przedstawiając i objaśniając mu codzienne otoczenie. Sprawdzaj różne tonacje i różny rytm, aby ustalić, jaki sposób mówienia lubi Twoje dziecko. Eksperymentuj z różnym tempem mowy i obserwuj, co zwraca jego uwagę.

Dlaczego żywienie jest ważne? 

Twój lekarz jest najlepszym źródłem porad w zakresie pielęgnacji i karmienia Twojego dziecka.

Rozwój mowy i słuchu jest związany z prawidłowym żywieniem. Jeżeli karmisz piersią, pamiętaj, że jakość i ilość Twojego pokarmu zależy od Twojego prawidłowego żywienia; zatem bardzo ważne jest stosowanie zbilansowanej diety, która składa się z odpowiednich ilości substancji odżywczych, kluczowych nie tylko dla Twojego zdrowia i samopoczucia, lecz również dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka.

Dowiedz się więcej o diecie mamy karmiącej.