komunikacja-i-rozwoj-spolecznySprawdź, jakich kluczowych kamieni milowych w rozwoju mowy możesz spodziewać się w drugim miesiącu

 

 

Na tym etapie Twoje dziecko nie tylko zacznie rozpoznawać Twój głos, lecz również zacznie na niego reagować dźwiękami przypominającymi samogłoski (wokalizowanie, gaworzenie, wydawanie dźwięków). Co więcej, maluch może otwarcie okazywać przyjemność z przebywania na rękach i słuchania głosu, a nawet może po razy pierwszy zareagować uśmiechem na Twój uśmiech.

To idealny czas na stymulowanie jego umiejętności językowych poprzez proste zabawy językowe. Podczas zabawy możesz wydawać różne dźwięki i zachęcać dziecko do ich naśladowania. W ten sposób maluch nauczy się, że rozmowa polega na mówieniu po kolei. Baw się wtedy, gdy dziecko jest uważne i gotowe. Zaleca się trzymanie dziecka w wyprostowanej pozycji na kolanach, przy jednoczesnym podtrzymywaniu główki, abyście mogli „rozmawiać“ twarzą w twarz.

Dlaczego żywienie jest ważne? 

Twój lekarz jest najlepszym źródłem porad w zakresie pielęgnacji i karmienia Twojego dziecka.

Rozwój mowy i słuchu jest związany z prawidłowym żywieniem. Jeżeli karmisz piersią, pamiętaj, że jakość i ilość Twojego pokarmu zależy od Twojego prawidłowego żywienia; zatem bardzo ważne jest stosowanie zbilansowanej diety, która składa się z odpowiednich ilości substancji odżywczych, kluczowych nie tylko dla Twojego zdrowia i samopoczucia, lecz również dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka.

Dowiedz się więcej o diecie mamy karmiącej.