Dowiedz się, jakie ruchy dziecko potrafi już wykonywać i do jakiego stopnia rozwinęły się jego zmysły.

 

 

11-14 tydzień ciąży

Maluch zaczyna wykonywać ruch połykania. Rozwijają się jego uszy, oczy, brwi i włosy. Powstają paznokcie, powieki, genitalia i zawiązki zębów. Dziecko otrzymuje pożywienie przez pępowinę. Zaczyna się rozwój kubków smakowych i ucha wewnętrznego. Wzrost dziecka wynosi około 7,5 cm, a waga – około 28 g. Maluch może mieć już czkawkę, ale jeszcze tego nie poczujesz.

Rozwój płodu

Płeć Twojego dziecka może być już rozpoznawalna (zależy to od doświadczenia lekarza, ułożenia płodu etc.) i możesz zdecydować, czy chcesz poznać tę informację podczas badania USG. Na tym etapie ciąży zapewne czujesz się już lepiej, masz więcej energii i mniejsze mdłości.

rozwój płodu w trzecim miesiącu ciąży

Rozwój sensoryczny

Kubki smakowe, wraz ze wczesną percepcją smaku, rozwijają się nadal do około czternastego tygodnia. Wiele preferencji smakowych Twojego dziecka będzie wynikać ze smaków, z którymi ma styczność będąc w Twoim brzuszku. Podczas karmienia piersią, Twoje dziecko będzie rozpoznawać te smaki w Twoim mleku i będą działać na nie uspokajająco. Rozwija się również zmysł dotyku – wrażliwość zaczyna się od ust i szybko rozprzestrzenia się na całe ciało. Już niedługo maluch pozna własne ciało oraz otoczenie, badając ścianki miednicy.

Pępowina a żywienie

Pępowina to sznur łączący Ciebie i Twoje dziecko. Na etapie 11-14 tygodnia ciąży jest już w pełni uformowana, z dwiema tętnicami i jedną żyłą. Tętnice odprowadzają zbędne produkty przemiany materii, a żyła dostarcza dziecku pożywienia z łożyska. Twoja dieta w czasie ciąży ma ogromne znaczenie dla zdrowego wzrostu i rozwoju Twojego dziecka. Zadbaj o swoją dietę, aby wspomagać funkcjonowanie dziecka.

Już teraz dbaj o zdrowe nawyki żywieniowe

Kubki smakowe Twojego dziecka rozwijają się już w Twoim łonie, co oznacza, że na jego preferencje smakowe w przyszłości wpłyną smaki, z którymi ma kontakt teraz w Twoim brzuszku. Daj maluszkowi dobry przykład od samego początku, dostarczając mu zdrowe pożywienie.