Kamienie milowe w piątym miesiącu ciążyDowiedz się więcej o funkcji ucha wewnętrznego swojego dziecka oraz o ćwiczeniu oddychania.

 

 

19-22 tydzień ciąży

Ucho wewnętrzne Twojego maleństwa jest już rozwinięte. Maluch potrafi już odbierać dźwięki z wnętrza łona mamy jak i z zewnątrz. Możesz wyczuwać "trzepotanie" w brzuchu, ponieważ ruchy dziecka stają się coraz bardziej płynne i coraz lepiej skoordynowane. Dziecko potrafi ssać swój kciuk. Czkawki mogą stać się bardziej zauważalne, ponieważ maluch ćwiczy oddychanie. Długość ciała wynosi około 25-30 cm, a waga – ponad 450 g. 

Rozwój sensoryczny

Twoje dziecko może teraz słyszeć Ciebie oraz inne dźwięki pochodzące ze świata zewnętrznego. Gdy usłyszy nagły hałas, może zamrugać i znieruchomieć na sekundę. Tempo bicia jego serca może zwolnić. Reaguje w ten sposób, ponieważ w tym miesiącu zaczynają działać jego uszy wewnętrzne. Dziecko może słyszeć całkiem spory hałas w Twoim brzuchu. Zwróć uwagę na wibrację swojego głosu. Tempo bicia Twojego serca. Szybkość pracy naczyń krwionośnych. Dźwięki z żołądka. Nie wspominając o głośnych, dudniących odgłosach z jelit, nazywanych przez lekarzy burczeniem brzucha. Poziom dźwięku może sięgać 70 decybeli, co stanowi poziom podobny do hałasu odkurzacza. Jakkolwiek my możemy odbierać ten poziom jako głośny, wiele noworodków uspokaja się na dźwięk urządzeń emitujących tego typu jednostajny szum, który przypomina rytmiczne dźwięki z łona matki. Eksperci nie wiedzą, czy dzieci zapamiętują dźwięki słyszane w łonie matki, ale wielu rodziców uważa, że śpiewanie i odtwarzanie dzieciom muzyki klasycznej która uspokaja maleństwo będące w brzuszku, ma takie samo działanie również dla niemowląt już po narodzeniu. Także zmysł dotyku Twojego dziecka staje się na tym etapie bardziej wyczulony. 

rozwój płodu w piątym miesiącu ciąży

Pierwsze ruchy

Twoje dziecko ruszało się już wcześniej w Twoim brzuchu, ale mogłaś nie czuć tego do tej pory. Teraz jego ruchy stają się bardziej płynne i lepiej skoordynowane, a Ty możesz czuć "trzepotanie", zwane kopnięciami. Możesz być także zaskoczona czkawkami, które pojawiają się, gdy Twoje dziecko ćwiczy techniki oddechowe.