Kamienie milowe w dziewiątym miesiącu ciąży

W 37 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest uważane za donoszone i jest gotowe do życia poza łonem mamy. Dowiedz się, jakie ostatnie zmiany rozwojowe następują tuż przed narodzinami.

 

W 37 tygodniu dziecko jest uważane za donoszone

Jego ciało i mózg są gotowe do życia poza łonem mamy. Maluch ustawia się w położeniu porodowym i obniża się w kierunku miednicy. Może ważyć około 3200 g i mierzyć 45-54 cm.

Rozwój mózgu

Między 36-40 tygodniem ciąży Twoje dziecko nadal tworzy niezbędne połączenia nerwowe, które będą mu potrzebne w rozwoju poznawczym (nauce). Jego mózg jest już gotowy do życia poza łonem mamy. Twoje dziecko nadal musi otrzymywać prawidłowe składniki odżywcze. Wspieraj jego rozwój, dbając o odpowiednio zbilansowaną dietę, uwzględniając w niej pełnowartościowe pokarmy, które dostarczają cenne składniki odżywcze, takie jak kwas DHA (kwas dokozaheksaenowy, kwas tłuszczowy Omega-3), który wspomaga prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu.

rozwój dziecka w dziewiątym miesiącu ciąży

Zmniejszenie obciążenia: Ułożenie porodowe

Na tym etapie ciąży Twoje dziecko przyjmuje ułożenie porodowe, głową do dołu, z rączkami i nóżkami podciągniętymi do klatki piersiowej. Kości główki są teraz miękkie i elastyczne, aby ułatwić mu przejście przez kanał rodny. Obniżając się w stronę miednicy i naciskając na szyjkę macicy, może powodować odczuwalny dla Ciebie nacisk w dolnej części brzucha. To obniżenie jest nazywane zmniejszeniem obciążenia; jest to znak, poród coraz bliżej. Zmniejszenie obciążenia może sprawić, że oddychanie i jedzenie stanie się dla Ciebie nieco łatwiejsze, ale chodzenie i siedzenie stanie się większym wyzwaniem.

Terminy

Terminy są określane w przybliżeniu, a dzieci rzadko rodzą się w dokładnie wyliczonym terminie. Nikt nie wie dokładnie, co jest czynnikiem rozpoczynającym poród. W 37 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest uważane za donoszone. Zachowaj jak największy spokój w ostatnich tygodniach ciąży. Oszczędzaj siły na poród. Przygotuj posiłki na zapas i spakuj torbę do szpitala.