Dowiedz się, jak rozwija się mózg Twojego dziecka i jak kształtuje się jego ciało.

 

 

 

7-10 tydzień ciąży

W tym okresie ciało Twojego dziecka traci „ogonek” embrionalny. Oczy maluszka są skierowane do przodu. Ma malutkie ramiona, nóżki, rączki i stópki. Zaczyna się rozwój kubków smakowych. Uwalniane są hormony płciowe. Rozwijają się neurony, które będą wykorzystywane przez całe życie. Maluszek zacznie ruszać się w łonie matki około dziewiątego tygodnia. Będzie ruszać rękami i nogami oraz zacznie przybliżać rączkę do ust. Urośnie do około 5 cm. 

Rozwój mózgu

W pierwszych 16-18 tygodniach ciąży, w procesie podziału komórek zwanym neurogenezą, tworzy się około 100 miliardów neuronów, z których Twoje dziecko będzie korzystać w celu osiągania ważnych kamieni milowych w swoim życiu. W siódmym tygodniu ciąży uwalniane są hormony płciowe. Wspieraj rozwój swojego dziecka, dbając o odpowiednio zbilansowaną dietę, uwzględniając w niej pełnowartościowe potrawy zawierające cenne składniki odżywcze, takie jak DHA (kwas dokozaheksaenowy - źródło kwasów tłuszczowych Omega-3), które wspomagają prawidłowy rozwój mózgu i oczu maluszka. 

rozówj płodu w drugim miesiącu ciąży

Rozwój fizyczny

Być może jeszcze nie widać po Tobie ciąży, a może nawet nie czujesz się jeszcze jak kobieta w ciąży, ale Twoje dziecko przyjmuje pełny kształt płodu, tracąc swój „ogonek” embrionalny. Rozwijają się maleńkie ramiona, nóżki, rączki i stópki. Ruch zaczyna się od lekkiego „wzdrygnięcia”, lub mimowolnego ruchu całego ciała, po czym rozwija się w kierunku indywidualnych ruchów poszczególnych kończyn. W kolejnym miesiącu ruch będzie obejmować także gesty niezbędne do późniejszych czynności, takich jak jedzenie, picie i ssanie. 

Rozwój sensoryczny

Już na tym wczesnym etapie Twoje dziecko rozwija się intelektualnie i sensorycznie. Cewa nerwowa to zagłębienie, które później przekształci się w mózg, rdzeń kręgowy, układ nerwowy  Twojego dziecka. Pod koniec drugiego miesiąca prawa i lewa półkula mózgu rozdzielą się i zaczną tworzyć oddzielne obszary. Jednocześnie rozwija się serce i układ krążenia Twojego dziecka. Na tym etapie jego serce bije dwukrotnie szybciej niż Twoje.