Poznaj ważne informacje dotyczące przygotowania mleka odyfikowanego dla dziecka, które musi znać każda Mama.

 

Starannie wybrałaś odpowiednią mieszankę dla swojego dziecka, a teraz czas na przygotowanie posiłku dla maleństwa. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, aby zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka, a butelkę przygotujesz w mgnieniu oka. Nasze wskazówki to ogólne wytyczne, pamiętaj: zawsze postępuj zgodnie ze wytycznymi dotyczącymi przygotowania i mieszania podanymi na etykiecie mleka, które podajesz maluszkowi.

Zanim zaczniesz

Układ odpornościowy Twojego dziecka nadal się rozwija. Ważne jest zatem, aby umyć i zdezynfekować powierzchnię, z której zamierzasz korzystać podczas przygotowywania mleka, a także umyć i wysterylizować butelki, smoczki i akcesoria. Zawsze pamiętaj o dokładnym umyciu i osuszeniu rąk przed użyciem wysterylizowanych akcesoriów.

Przygotowanie mleka dla dziecka

1. Gotuj świeżą wodę przez co najmniej 5 minut

2. Pozostaw wodę do ostygnięcia do temperatury pokojowej

3. Sprawdź instrukcję producenta i przelej do butelki potrzebną ilość wody 

4. Nabierz sproszkowane mleko miarką dołączoną do opakowania

5. Do wody dodaj wymaganą ilość proszku, zakręć butelkę

6. Ruchem obrotowym wymieszaj zawartość butelki, następnie wstrząsaj do całkowitego rozpuszczenia proszku.

7. Przed podaniem sprawdź termperaturę wytrząsając kilka kropki na nadgarstek.

Przechowywanie przygotowanego mleka

Mleko po przygotowaniu szybko się psuje. Podaj je dziecku od razu po przygotowaniu. Po upływie godziny od rozpoczęcia karmienia pozostałą mieszankę należy wylać, a przybory i naczynia umyć. Nie zamrażaj przygotowanej mieszanki.

Przed karmieniem

Zawsze sprawdź temperaturę mleka, zanim podasz je dziecku. Wylej odrobinkę mleka na wewnętrzną stronę swojego nadgarstka – mleko powinno być ciepłe lub chłodne, ale nie gorące. Pamiętaj, żeby nigdy nie podgrzewać mleka w kuchence mikrofalowej.

Poznaj podstawy karmienia butelką dzięki naszym pomocnym wskazówkom:

Tak Nie
✔ Zawsze czytaj instrukcję producenta, aby sprawdzić proporcje mleka i wody oraz sposób przygotowywania ✘ Nie używaj mleka przeterminowanego
✔ Sterylizuj wszystkie sprzęty, dezynfekuj powierzchnię roboczą i umyj ręce przed przygotowaniem butelki ✘ Nie dodawaj więcej sproszkowanego mleka niż zaleca producent, nie dodawaj cukru lub płatków
✔ Do przygotowania mleka używaj tylko świeżo przegotowanej wody ✘ Do przygotowania mleka nie używaj wody butelkowanej
✔ Najpierw nalej wodę do butelki, a potem dodaj proszek ✘ Nie przechowuj przygotowanego mleka w lodówce dłużej niż 24 godziny
✔ Odmierzaj mleko miarką dołączoną do opakowania ✘ Nie podgrzewaj mleka w kuchence mikrofalowej
✔ Przestudź mleko do temperatury pokojowej, zanim nakarmisz dziecko  
✔ Wyrzuć niewykorzystaną resztę mleka, gdy dziecko skończy jeść lub po upływie godziny od rozpoczęcia karmienia  

 

Jesteśmy tu dla Ciebie, aby pomagać Ci na każdym etapie

Aby zapewnić Ci wsparcie w Twojej niesamowitej podróży w roli mamy, stworzyliśmy serię poradników opisujących ważne tematy dotyczące okresu ciąży oraz wychowywania maluszka. Poradniki zawierają przydatne informacje i pomocne wskazówki. Są dostępne do pobrania i wydrukowania, dzięki czemu możesz zawsze mieć je pod ręką, gdziekolwiek będziesz. Aby uzyskać dostęp do tych fantastycznych materiałów, wystarczy założyć konto w Klubie Enfamama, a następnie zalogować się przy użyciu nazwy użytkownika i hasła.

Więcej informacji na temat przygotowania mleka dla niemowląt znajdziesz w naszym poradniku: Jak bezpiecznie przygotować mleko?