Jakiej ilości mleka modyfikowanego potrzebuje Twoje dziecko? Dowiedz się czy maluszek otrzymuje wystarczająco dużo jedzenia.

 

Podawanie mleka modyfikowanego. Jak często?

Dziecko w wieku 6 miesięcy otrzymuje mleko średnio 3-4 razy na dobę. Liczba karmień mlekiem będzie się zmniejszać wraz z wprowadzaniem pokarmów stałych.

Ile mleka modyfikowanego należy podawać dziecku?

Począwszy od końca pierwszego tygodnia życia, aż do ukończenia sześciu miesięcy, większość dzieci potrzebuje codziennie około 150-200 ml mleka modyfikowanego, w przeliczeniu na każdy kilogram masy ciała. Oczywiście, ilość mleka potrzebna każdemu maluchowi może być różna. Postępuj zgodnie z wytycznymi dotyczącymi żywienia dziecka umieszczonymi na opakowaniu, w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem pediatrą. 

Jak sprawdzić, czy dziecko zjada wystarczająco dużo?

Przyrost masy ciała dziecka oraz liczba mokrych i zabrudzonych pieluszek są pomocne w ustaleniu, czy Twój maluszek otrzymuje wystarczająco dużo mleka modyfikowanego. Kilkudniowe dziecko moczy około sześciu pieluszek dziennie. Pieluszki powinny być przesiąknięte moczem przezroczystym lub o jasnożółtej barwie i powinny być ciężkie. Dzieci są ważone (bez ubranka) po urodzeniu i ponownie po upływie około 5 i 10 dni, m.in. w celu ustalenia, czy ilość wypijanego mleka zapewnia im prawidłowe przybieranie na wadze. Po ustaleniu rytmu karmienia, w pierwszym półroczu, zdrowe dzieci nie potrzebują ważenia częściej niż 1 raz w miesiącu. Na następne ważnie przychodzi czas po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Nie próbuj zmuszać maluszka do kontynuowania jedzenia, gdy już nie jest głodny.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety dziecka powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem.