Czy Twoje dziecko może nauczyć się czytać przed pierwszymi urodzinami? Rozwiązywać zadania matematyczne w wieku 18 miesięcy? Z pewnością istnieje cały świat produktów i usług, które obiecują, że uczynią Twoje dziecko mądrzejszym. Czasami bywa trudno oddzielić reklamę od prawdziwej pomocy wspierającej uczenie się dzieci. Oto garść informacji, które warto poznać.

 

 

MIT: Produkty edukacyjne mogą nauczyć Twoje dziecko czytać

Producenci niektórych multimedialnych produktów dla niemowląt twierdzą, że produkty te mogą nauczyć Twoje dziecko czytać – nawet w wieku 3 miesięcy. W rzeczywistości nie ma żadnych dowodów, które by to potwierdzały. Nie wykazano pozytywnego wpływu płyt DVD do nauki czytania, kart słowno-obrazkowych i książeczek do wertowania na umiejętność czytania u niemowląt – jedyna tzw. „poprawa”, jaka została odnotowana, to przekonanie rodziców, że te narzędzia edukacyjne naprawdę działają!

FAKT: Czytanie dziecku pomaga przyspieszyć naukę języka

Niemowlęta uczą się mechanizmów języka, zanim jeszcze nauczą się mówić. Regularne czytanie maluszkowi wzbogaca jego możliwości językowe poprzez kontakt z nowymi słowami. Na przykład nazywanie obiektów i opisywanie Twoich czynności w trakcie dnia wspomaga budowanie zasobu słów dziecka oraz zrozumienie interakcji między słowami, co kształtuje fundamenty mowy. Dowiedz się więcej o wspomaganiu rozwoju mowy Twojego dziecka.

MIT: Gry na tablecie i telefonie zapewnią Twojemu dziecku biegłość w obsłudze komputera

Narzędzia cyfrowe mogą uprzyjemnić naukę na późniejszym etapie – u kilkulatka i przedszkolaka – ale nie da się ich porównać z wartością, jaką niemowlęta (a także starsze dzieci) zyskują dzięki rozmowom, śpiewaniu i innym interakcjom z Tobą. A wszystkie te rozrywki są zupełnie za darmo! Pamiętaj: większość ekspertów odradza kontakt z ekranem telewizora lub komputera u dzieci w wieku do 2 lat.

FAKT: Codzienne czynności mogą wspierać rozwój mózgu i proces uczenia

Postaraj się nie zapominać o podstawach. Sen to główna aktywność mózgu we wczesnym rozwoju, która ma bezpośredni wpływ na rozwój umysłowy i fizyczny. U dwulatków czas spania jest wręcz dłuższy niż czas czuwania! Na rozwój Twojego dziecka wpływa również to, co maluszek je. Żelazo to składnik odżywczy ważny w okresie niemowlęcym, wspomagający wzrost i rozwój Twojego dziecka. Kwasy tłuszczowe Omega-3, na przykład kwas dokozaheksaenowy (DHA), mogą również wspomagać rozwój wzroku i mózgu, a występują w mleku matki i we wzbogaconej mieszance, a później w produktach takich jak ryby i jaja.

 

Referencje:
  1. Neuman SB, et al. Journal of Educational Psychology 2014;106:815–830
  2. Mayo Clinic. Is it OK to play Baby Einstein DVDs for my 6-month-old? Can this kind of programming promote a child's development? http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/expert-answers/baby-einstein/faq-20058099 (dostęp w październiku 2016 r.)
  3. National Sleep Foundation. Children and sleep https://sleepfoundation.org/sleep-topics/children-and-sleep (dostęp w październiku 2016 r.)
  4. Mayo Clinic. Guide to Your Baby’s First Year. 2012