Dowiedz się, jak sprawdzić, czy dziecko zjada wystarczająco dużo mleka, aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe.

 

 

Sygnały wskazujące, że dziecko zjada wystarczająco dużo mleka:

  • Twoje dziecko odsuwa się od piersi, wyglądając na zrelaksowane i zadowolone
  • Twoje dziecko powinno przybrać na wadze po dwóch pierwszych tygodniach
  • Twoje piersi i brodawki nie powinny być obolałe
  • W ciągu pierwszych 48 godzin Twoje dziecko prawdopodobnie zmoczy tylko dwie lub trzy pieluszki
  • Od piątego dnia życia, dziecko powinno moczyć co najmniej sześć pieluszek na dobę
  • Twoje dziecko powinno wyglądać na zdrowe i czujne gdy nie śpi

Karmienie na żądanie

Nie ma ustalonych godzin na karmienie dziecka. Karm dziecko tak często, jak sobie tego życzy. Nazywa się to karmieniem na żądanie. Pozwól dziecku zadecydować, kiedy ma dość. Nie ma konieczności regulowania pór karmienia. Na początku może wydawać się, że nie robisz nic poza karmieniem, ale stopniowo oboje wypracujecie pewien rytm karmienia, a ilość produkowanego pokarmu ureguluje się.

Karmienie piersią w godzinach nocnych jest ważne, ponieważ właśnie wtedy produkujesz więcej hormonów (prolaktyny), potrzebnych do zwiększania podaży mleka.

Mokre pieluszki i stolce

Niektóre dzieci napełniają pieluszkę przy każdym karmieniu. Inne – zwłaszcza maluchy karmione piersią – mogą nie wypróżniać się przez kilka dni, nawet do tygodnia. Oba te rytmy są prawidłowe. Normalnym również jest, że niemowlęta napinają się lub nawet płaczą podczas oddawania stolca. Twoje dziecko nie ma zaparcia, dopóki stolce są miękkie, nawet, jeżeli nie oddawało stolca przez kilka dni. 

Pierwszy stolec Twojego dziecka składa się z substancji zwanej smółką. Jest kleista i zielonkawo-czarna. To znak, że układ pokarmowy Twojego dziecka funkcjonuje prawidłowo.

Po kilku dniach stolec zmieni kolor na żółty lub musztardowy. Stolce dzieci karmionych piersią są płynne i bezzapachowe. Stolce dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym mogą mieć gęstszą konsystencję, ciemniejszy brązowy kolor i bardziej wyraźny zapach.

Niektóre mieszanki dla niemowląt mogą również nadawać stolcom dziecka ciemnozieloną barwę. Jeżeli przejdziesz z karmienia piersią na mieszankę, zauważysz, że stolce Twojego dziecka stały się ciemniejsze i mają gęstszą konsystencję.

Powyższe informacje stanowią jedynie wytyczne; każde dziecko jest inne. W razie pytań lub wątpliwości zawsze skontaktuj się ze swoim lekarzem.