image description

Karmienie wcześniaka

Jeżeli twoje dziecko przyszło na świat przed terminem, prawidłowe żywienie jest dla niego niezwykle ważne. Równocześnie jednak karmienie wcześniaka może przysparzać pewnych trudności. Ściśle współpracując z lekarzami, którzy zajmują się twoim dzieckiem, oraz zdobywając niezbędne informacje (i zachowując spokój), zdołasz dostarczyć swojemu dziecku substancje odżywcze, które są mu niezbędne w tych pierwszych, najważniejszych tygodniach życia.

Oto kilka praktycznych wskazówek:

 

Przed wypisaniem ze szpitala, twój maluszek musi koniecznie przybrać na wadze.

Powinien przyjmować odpowiednią ilość pokarmu, która zapewni mu właściwy przyrost masy ciała, siły i zdrowie.

Poproś pielęgniarkę, by towarzyszyła ci podczas karmień i skontrolowała pozycję, w jakiej trzymasz dziecko oraz technikę karmienia.

 

Na ogół możliwe jest karmienie wcześniaków odciągniętym pokarmem matki.

W okresie pobytu w szpitalu lekarz może zalecić stosowanie preparatów wzbogacających mleko matki w dodatkowe białka, witaminy, wapń oraz inne składniki odżywcze.

Gdy maluszek nieco urośnie i nabierze sił, pediatra może zadecydować, że nadszedł czas na bezpośrednie karmienie piersią.

Jeśli karmisz lub dokarmiasz dziecko mlekiem modyfikowanym, pediatra prawdopodobnie zaleci podawanie specjalnego mleka modyfikowanego dla wcześniaków, o wyższej zawartości niektórych składników odżywczych.

 

Wcześniaki należy karmić co trzy godziny, a czasem nawet częściej.

W maleńkim ciałku mieści się odpowiednio mały żołądek. Oznacza to, że aby przybrać na wadze, dzieci urodzone przed czasem potrzebują wielu częstych, niewielkich objętościowo posiłków.

 

Wnętrze jamy ustnej wcześniaków jest często nadwrażliwe na bodźce.

Jeśli maluszek był w pierwszym okresie życia podłączony do respiratora i żywiony za pomocą sondy, może kojarzyć wszelkie obiekty wkładane do ust z bólem, nawet, jeśli jest to pierś lub butelka.

 

Wcześniaki jedzą bardzo wolno.

Narzucanie dziecku zbyt szybkiego tempa może prowadzić do ulewania lub pojawienia się niechęci dokarmienia. Dzieci urodzone przed czasem częściej niż noworodki donoszone cierpią na dolegliwości trawienne, ponieważ w chwili porodu ich układ pokarmowy jest jeszcze niedojrzały.

 

Skorzystaj z naszych porad dotyczących karmienia wcześniaków:

 

  • Każde dziecko jest inne. Stosuj się do zaleceń pediatry.
  • Podaj dziecku smoczek. Nawet, jeśli jest karmione przez sondę, przyzwyczai się w ten sposób do wrażeń towarzyszących karmieniu butelką. Wypróbuj różne rodzaje smoczków i zobacz, który z nich maluszek zaakceptuje.

  • Notuj pory karmień i objętość posiłków.

  • Monitoruj rozwój dziecka za pomocą otrzymanych od lekarza wykresów przeznaczonych dla wcześniaków.

  • Wprowadź regularne pory snu i aktywności.

  • Zanim przystąpisz do karmienia upewnij się, że dziecko całkiem się obudziło.

  • Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Jeśli wolno ssie, zaciska usta lub odwraca głowę, pewnie już się najadło.

  • Karm na żądanie, nie przestrzegaj za wszelką cenę ustalonych pór posiłków. Wyniki badań dowodzą, że karmienie na żądanie korzystnie wpływa na tempo rozwoju dzieci urodzonych przed czasem.

  • Stopniowo, adekwatnie do tempa rozwoju malucha wprowadzaj stałe pokarmy.

  • Skorzystaj z pomocy rodziny i przyjaciół, a sama postaraj się nieco odpocząć.

 

»Przeczytaj porady dotyczące żywienia wcześniaków