image description

Karmienie mlekiem modyfikowanym

Dużo się słyszy o zaletach karmienia piersią. A co z mlekiem modyfikowanym?

Choć mleko matki to dla dziecka pokarm optymalny, możesz również podawać maluchowi mleko modyfikowane dla niemowląt. Zawiera ono komplet składników odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Wybór mleka modyfikowanego pozwala na zaangażowanie w karmienie niemowlęcia także taty, innych członków rodziny i przyjaciół. Dla nich jest to okazja do nawiązania bliższej więzi z maluszkiem, a dla mamy szansa na chwilę zasłużonego odpoczynku.

Niektórzy rodzice po prostu wolą karmić dziecko mlekiem modyfikowanym.

»Więcej informacji na temat decyzji o karmieniu mlekiem modyfikowanym 

» Powrót do góry

Na rynku jest ogromny wybór mlek modyfikowanych różnych marek. Jak wybrać najbardziej odpowiednie dla mojego dziecka?

Poproś pediatrę, by pomógł ci wybrać mleko modyfikowane zawierające odpowiednio zbilansowaną kompozycję składników odżywczych, pełnowartościowe białka oraz zalecaną przez ekspertów dawkę DHA – niezbędnego kwasu tłuszczowego, który odgrywa istotną rolę w rozwoju wzroku i mózgu niemowląt.

»Dobierz mleko odpowiednie do potrzeb twojego dziecka

» Powrót do góry

Jak duże porcje mleka modyfikowanego powinnam podawać dziecku?

Noworodki zwykle wypijają około 100 ml mleka modyfikowanego co trzy godziny.

Na ogół umiejętnie dostosowują wielkość posiłków do zapotrzebowania organizmu. Dlatego nie martw się, jeśli maluszek nie zjada za każdym razem jednakowych porcji.

Po prostu karm go, gdy jest głodny. Jeżeli dziecko po opróżnieniu całej butelki dalej zdradza oznaki głodu, najprawdopodobniej rzeczywiście jest głodne.

Podaj mu jeszcze trochę mleka.

W pierwszych miesiącach życia większość niemowląt wypija porcje po 170–200 ml. Co miesiąc zwiększaj objętość posiłków o ok. 30 ml, aż do 230 ml w wieku 6 miesięcy.

» Więcej informacji na temat przygotowywania mleka modyfikowanego

» Powrót do góry

Moja sześciomiesięczna córeczka od urodzenia świetnie toleruje mleko modyfikowane. Czy mogę zacząć podawać jej mleko krowie?

Nie. Specjaliści zalecają, by podawanie mleka krowiego odłożyć do momentu, aż dziecko ukończy pierwszy (a najlepiej trzeci) rok życia. Dotyczy to zarówno mleka pełnotłustego, o obniżonej zawartości tłuszczu (2%), jak i odtłuszczonego. Choć mleko krowie stanowi doskonałe uzupełnienie diety starszych dzieci, nie zaspakaja ono potrzeb żywieniowych maluchów w kluczowym dla dalszego rozwoju pierwszym roku życia.

Mleko krowie jest dość ciężkostrawne i zawiera zbyt mało żelaza w stosunku do potrzeb niemowląt i małych dzieci.

»Czego nie podawać dziecku w pierwszym roku życia?

» Powrót do góry

Jak karmić dziecko butelką?

Opanowanie umiejętności karmienia wymaga odrobiny czasu i praktyki.

Na początek wycisz się i zajmij wygodną pozycję. Ułóż dziecko na kolanach z główką podpartą w twoim zgięciu łokciowym. Niemowlę powinno spoczywać w pozycji półsiedzącej, z główką nieznacznie uniesioną powyżej poziomu brzuszka. Potrząśnij butelką, by pokarm wypełnił smoczek.

Dzięki temu maluch nie będzie połykać powietrza. By skłonić dziecko do otwarcia ust, delikatnie podrażnij smoczkiem jego dolną wargę lub policzek.

Nie zapomnij w trakcie i po karmieniu dać maluszkowi czas na odbicie.

»Więcej porad na temat karmienia mlekiem modyfikowanym

» Powrót do góry

W jakiej pozycji i jak często układać dziecko do odbicia?

Są trzy proste sposoby na skłonienie dziecka do odbicia po posiłku. Posadź dziecko na kolanach lub przytrzymaj pionowo przy swojej klatce piersiowej, tak by główka maluszka spoczywała na twoim ramieniu. Następnie poklep lub delikatnie pogłaszcz dziecko po pleckach.

Możesz również spróbować ułożyć dziecko na brzuszku na swoich kolanach, przytrzymując jego główkę powyżej tułowia i delikatnie poklepując po pleckach.

Jeżeli karmisz piersią, układaj niemowlę do odbicia przy każdej zmianie piersi. W przypadku karmienia butelką – każdorazowo po wypiciu ok. 60 – 80 ml mleka modyfikowanego.

Gdy dziecko staje się rozdrażnione z powodu połknięcia powietrza, przerwij karmienie i ułóż malucha do odbicia.

Im bardziej będzie grymasić, tym więcej powietrza dostanie się do przewodu pokarmowego, co jeszcze bardziej pogorszy jego samopoczucie.

Dlatego zanim znów zaczniesz karmić, spróbuj ukoić maluszka i pozwól mu odbić. Pamiętaj jednak, że noworodkom nie musi się koniecznie odbijać po każdym karmieniu.

»Więcej porad na temat karmienia mlekiem modyfikowanym

» Powrót do góry

Jaką temperaturę powinna mieć woda używana do przyrządzania mleka modyfikowanego z proszku lub koncentratu?

Przed dodaniem wody do proszku, gotuj ją, przez co najmniej 5 minut a następnie pozostaw do ostygnięcia do temperatury pokojowej. W zetknięciu ze skórą nadgarstka nie powinna wydawać się ani ciepła, ani zimna.

»Więcej informacji na temat przygotowywania mleka modyfikowanego

» Powrót do góry

W jaki sposób należy podgrzewać mleko modyfikowane?

Jeżeli chcesz podgrzać wyjętą z lodówki butelkę z mlekiem modyfikowanym, umieść ją pod strumieniem ciepłej wody lub wstaw do naczynia z gorącą wodą (nie wrzątkiem). W trakcie podgrzewania od czasu do czasu wstrząsaj butelką. Nie podgrzewaj porcji mleka modyfikowanego dłużej niż 15 minut.

Sprawdź temperaturę mleka przed podaniem butelki dziecku. W zetknięciu ze skórą nadgarstka nie powinno wydawać się ani ciepłe, ani zimne.

Nie podgrzewaj mleka modyfikowanego w mikrofalówce, gdyż grozi to poważnymi poparzeniami.

Większość niemowląt równie chętnie pije mleko podgrzane, jak bezpośrednio po wyjęciu z lodówki.

Niektóre mogą jednak preferować stałą temperaturę kolejnych posiłków.

Po podgrzaniu podaj dziecku mleko w ciągu godziny. Po upływie tego czasu wylej mieszankę.

»Więcej informacji na temat przygotowywania mleka modyfikowanego

» Powrót do góry

Czy przygotowaną porcję mleka modyfikowanego można podgrzewać wielokrotnie?

Nie. Wielokrotne podgrzewanie mleka modyfikowanego zwiększa prawdopodobieństwo, że podczas stygnięcia namnożą się w nim bakterie, które mogły znajdować się w proszku, w butelce, na twoich dłoniach lub w inny sposób trafić do mleka w trakcie przygotowywania posiłku.

Zawsze zachowuj szczególną ostrożność w trakcie karmienia dziecka.

» Powrót do góry