image description

Jak karmić niemowlę mlekiem
modyfikowanym

Zdecydowałaś się od samego początku karmić swoje dziecko mlekiem modyfikowanym; możliwe, że czekałaś z tą decyzją do czasu, kiedy wrócisz do pracy, albo do czasu, gdy dziecko trochę podrośnie. Bez względu na to, jak było, teraz masz na pewno wiele pytań. Przeczytaj nasz tekst i zostań ekspertem biegłym we wszystkich aspektach karmienia mlekiem modyfikowanym.

Jak często należy karmić dziecko?

W pierwszych tygodniach życia noworodki potrzebują średnio 6 karmień na dobę. Oznacza to, że na ogół wypijają 100 ml mleka modyfikowanego co 4 godziny.

 

Dlaczego noworodki muszą jeść tak często?

W maleńkim żołądku mieści się jeszcze niewiele pokarmu. Po upływie kilku tygodni maluszek sam ograniczy częstotliwość posiłków, zwiększając jednocześnie ich objętość.

 

Po czym poznam, że dziecko jest głodne?

Czy maluch jest całkowicie rozbudzony? Wkłada do buzi rączki lub całe piąstki? Wydaje odgłosy przypominające cmokanie? A może kwili i macha rączkami i nóżkami? Wszystkie opisane zachowania są oznakami głodu.

 

Jak podać dziecku butelkę?

  • Przede wszystkim sprawdź szybkość wypływu mleka przez smoczek butelki, odwracając ją do góry dnem. Jeśli zamiast ciągłego strumienia wycieknie kilka kropel, przepływ jest odpowiedni.
  • Jeśli używasz mleka modyfikowanego w proszku, upewnij się, że w butelce nie pozostały grudki, które mogłyby spowodować zatkanie smoczka.
  • Znajdź odpowiednie miejsce, usiądź wygodnie i ułóż dziecko na swoich kolanach lub w zgięciu ramienia. Upewnij się, że główka malucha jest prawidłowo podparta i znajduje się powyżej brzuszka. Karmienie w pozycji na wznak może zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji ucha lub zadławienia.

 

»Jak prawidłowo przygotować butelkę dla dziecka?

 

Jak stwierdzić czy dziecko jest już najedzone?

Jeśli maluszek zaciska usta, przestaje ssać i odwraca głowę, pewnie już się najadł. Nie staraj się nakłonić go do wypicia całej porcji. To normalne, że niemowlęta nie zawsze są jednakowo głodne. Pozwól dziecku samemu decydować ile mleka potrzebuje.

 

Jak ułożyć dziecko do odbicia?

Wypróbuj nasze techniki. Przytrzymaj maluszka pionowo przy swojej klatce piersiowej, tak by jego główka spoczywała na twoim ramieniu, i delikatnie poklep po pleckach. Możesz również posadzić dziecko na kolanach, ramieniem podpierając główkę i tułów. Następnie łagodnie kołysz je w tył i w przód lub poklepuj po pleckach. Możesz także spróbować ułożyć dziecko na brzuszku na swoich kolanach, delikatnie głaszcząc po pleckach. Przygotuj czystą pieluszkę tetrową na wypadek ulania.

 

Jak się upewnić czy dziecko się najada?

Najlepszym sposobem na stwierdzenie czy dziecko otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu jest kontrola przyrostu długości i masy ciała podczas kolejnych wizyt lekarskich. Dobrym wskaźnikiem jest również liczba zużywanych dziennie pieluszek. Jeśli maluch moczy sześć lub więcej pieluch na dobę i co najmniej raz się wypróżnia, z pewnością się najada.

 

Jak radzić sobie z karmieniami o 2 w nocy?

Wystarczy trochę cierpliwości. W miarę jak dziecko rośnie, zwiększa się też objętość jego żołądka, co umożliwia unormowanie się dobowego rytmu snu. Aby pomóc maluszkowi w nauce odróżniania dnia od nocy, staraj się podczas nocnych karmień zachować ciszę i spokój oraz ogranicz łączny czas drzemek w ciągu dnia do 3 godzin.


» Przeczytaj więcej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące karmienia mlekiem modyfikowanym